+355674222777 info@besiagency.com

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login
+355674222777 info@besiagency.com

Login

Sign Up

After creating an account, you'll be able to track your payment status, track the confirmation and you can also rate the tour after you finished the tour.
Username*
Password*
Confirm Password*
First Name*
Last Name*
Email*
Phone*
Country*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step

Already a member?

Login

Vjeshte ne Stockholm

0
Stockholm
From$250
Stockholm
From$250
Full Name*
Email Address*
Your Enquiry*
* Creating an account means you're okay with our Terms of Service and Privacy Statement.
Please agree to all the terms and conditions before proceeding to the next step
Save To Wish List

Adding item to wishlist requires an account

409

Keni Pyetje?

Mos hezitoni të na telefononi. Ne jemi një ekip ekspertësh dhe jemi të lumtur të bisedojmë me ju.

+355674222777

info@besiagency.com

3 nete/4 dite
Podgorica
Stockholm
Detajet

Stockholmi është kryeqyteti dhe qyteti më i madh i Suedisë dhe përbën zonën më të populluar urbane në Skandinavi. Ai është vendi i qeverisë nacionale suedeze, Riksdag (parlamenti), dhe vendndodhja zyrtare e mbretit suedez si dhe e kryeministrit.
Vendndodhja e tij strategjike në 14 ishuj në bregdetin jug-qendror në lindje të Suedisë në gojën e Liqenit Mälaren, pranë arkipelagut të Stokholmit dhe Detit Balltik, ka qenë historikisht e rëndësishme. Në Indeksin e Qyteteve Globale të vitit 2008, Stokholmi renditet i 24-ti në botë, 10-ti në Evropë, dhe i pari në Skandinavi.
Stokholmi është i njohur për bukurinë e tij, ndërtesat dhe arkitekturën e tij, ujrat e tij të bollshëm e të pastër dhe të hapur, dhe parqet e shumta. Ai është referuar disa herë si i Venecia i Veriut.
Stokholm është një nga qytetet më të mbushur me njerëz-muze në botë me rreth 100 muze, vizitohet nga miliona njerëz çdo vit. Muzeu më të njohur kombëtar është Nationalmuseum, me grumbullimin më të madh të Suedisë e artit: 16.000 piktura dhe 30.000 objekte të artizanatit të artit. Mbledhjen daton në ditët e Gustav Vasa në shekullin e 16, dhe ka qenë që nga viti zgjeruar me punë nga artistë të tillë si Rembrandt, dhe Antoine Watteau, si dhe përbëjnë një pjesë kryesore e trashëgimisë Suedisë artit, manifestohet në veprat e Aleksandrit Roslin, Anders Zorn, Tobias Johan Sergel, Larsson Carl, Hill Carl Fredrik dhe Josephson Ernst.

Muzeu i Artit Modern, ose Moderna Museet, është muzeu kombëtar i Suedisë të artit modern. Ajo ka vepra nga artistë të famshëm moderne, të tilla si Picasso dhe Salvador Dalí.

3 Hours Before Flight Time

Perfshihet ne cmim

  • Biletat e avionit vatje - ardhje
  • Akomodimi ne hotel per 3 nete/4 dite
  • Mëngjeset për të gjitha ditët e udhëtimit

Nuk perfshihet ne cmim

  • Hyrjet në monumente dhe muzeume
  • Transferta aeroport - hotel - aeroport
Itinerary

Dita 1Mberritja ne Stockholm

Mberritja ne Stockholm, akomodimi ne hotel,
Me pas mund te vazhdoni te vizitoni qytetin, disa pika se cfare mund te vizitoni,
Ndër kënaqësitë e vogla që mund të përjetoni do të jetë shëtitja në buzë të ujit pranë qendrës së qytetit. Surpriza më e madhe do të jetë arkipelagu suedez. Në perëndim të diellit, ndërkohë që anijet do të lundrojnë nga porti i Stokholmit në oqeanin e hapur, ato do të kalojnë përmes ishujve të vegjël e të gjelbëruar. Vetëm për të parë këtë peizazh duhet patjetër të bëni një shëtitje me anije. Qytetin mund ta vizitoni edhe me barka, Gamla Stan, qyteti i vjetër mesjetar i Stokholmit në drejtim të Vasterlanggatan, dhe prej këtij vendi mund të filloni të eksploroni më tej.

Dita 2Vendet me atraktive qe mund te vizitoni

Transport publik, tram ose metro per te vizituar Bashkine e qytetit te Stokolmit aty ku cdo vit ne daten 10 Dhjetor organizohet ceremonia e dhenies se cmimit Nobel. Kjo ndertese perfaqeson nje perzierje mes nje ndertimi prej 8 milion tullave te kuqe me krenarine e ketij qyteti. E ndertuar ne vitin 1923, kjo ndertese duket sikur eshte nje nga objektet me hijerende te Stokolmit. Do te futemi brenda bashkise dhe do te vizitojme hollin e madh ku behet ceremonia e cmimit Nobel me nje kapacitet per 1300 pjesemarres. do te vizitojme gjithashtu dhe sallen e keshillit bashkiak me nja tavan te mrekullueshem prej druri.

Qytetin e vjeter i quajtur Gamla Stan. Dikur ne mesjete i gjithe qyeti shtrihej brenda ketij ishulli. Ndersa sot eshte vendi me i populluar me turiste. Qendra e ishullit quhet Stortorget, dhe dikur ka qene qendra komerciale e qytetit.

Stokholmi mesjetar ishte një qendër tregtare, i zënë me tregtarët e huaj. Kisha gjermane, me kullen e saj te larte drejt qiellit, i kujton të gjithëve fuqinë e gjermanëve në këtë pjesë të Evropës. Me Reformimin e kishes në 1527, mbreti e bëri Suedine një shtet protestant. Papritmas shërbesat e kishave filluan të mbahen në gjuhën e popullit, e jo latinisht. Dhe kjo do të thoshte qe çdo kombësi kishte te nevojshme kishën e vet. Gjermanët adhuronin kishen e tyre, Finlandezët kishin kishën e tyre dhe Sedezët kishin Katedralen. Katedralja, me permasa kaq te medha, ka ngecur në lagjet e ngushta të Gamla Stan. Rruget e brendshme është me kalldrëm me varre shekullore. Kur familjet mbretërore luteshin këtu, ata perdornin kishezen e tyre private. Kjo daton reth vitit 1700. Ndërsa fillimisht katolike, kjo kishë ka qenë Luterane për pesë shekuj. Me interes eshte dhe monumenti 500 vjeçar i Shën Gjergjit dhe Dragoit.

Dita 3Vizite ne "Museu Skansen"

Vizita ne nje nga muzeumet me interesant te qytetit VASA. Ky muzeum permban brenda tij nje nga anijet me te ruajtura prej druri. Ishte viti 1628 kur mbreti i etur për të zgjeruar shtrirjen e pronave te tij, nisi anijen e tij të frikshëm të re të luftës. E pajisur me një rjesht shtesë topash, ajo ishte shume e rëndë. Disa qindra metra nga bregu, një ere e forte ra mbi anijen dh e mbyti ate. Vasa u mbyt në fund të portit Stokholmit, ku mbeti aty për mbi 300 vjet. Në 1961, me ndihmën e kabllove të çelikut, Vasa u ringjall dhe u nxorr nga thellesite per tu ekspozuar ne muzeun e qytetit qe mban emrin e anijes VASA.

Museu Skansen.

Skansen muzeu folklorik ne ajër të hapur. Ky ishte i pari në atë që u bë një lëvizje mbarë Evropën për të ruajtur arkitekturën tradicionale. E themeluar në vitin 1891, Skansen është një koleksion me 150 ndërtesa historike që ju con prapa në kohë. Këto shtëpi, kisha, shkolla dhe kështu me radhë jane kopjuar nga të gjitha qoshet e Suedisë. Sot, turistët mund te marin një udhëtim virtual në të gjithë vendin, pa lënë kryeqytetin, duke parë mobilimet e brendeshme mrekullisht vjetra dhe vepra artizanale popullore në veprim, live, nga njerez reale.

Artizanët demonstrojnë zanatet e tyre, dhe perpunimin e xhamit qe tradicionalisht eshte një industri e madhe në Suedi. Gjithashtu jashte ne oborr do te shikoni se si fshataret e asaj kohe argetoheshin. Eshte në një park i dedikuar për mbajtjen e traditave folklorike gjallë. Një ditë në Skansen do te argetoheni dhe me disa valle kombëtare suedeze.

Dita 4Kthimi ne Podgorice

Kthimi ne ora 16:40 mberritja ne Podgorice 19:35.

Map
Photos